BORIS PETRUŠANSKI | KLAVER

Posted on

1949. aastal Moskvas sündinud Boris Petrušanski alustas klaveriõpinguid juba viieaastasena. Tema juhendajaiks Moskva Konservatooriumis, mille lõpetas 1975, olid väljapaistvad pedagoogid Heinrich Neuhaus ja Lev Naumov. Juba õpingute ajal tõestas Petrušanski end väljapaistva pianistina esinedes edukalt mitmel mainekal rahvusvahelisel konkursil Leedsis (1969), Münchenis (1971) ja Ternis (1975), kus ta pälvis I koha. Tõelise tuule tiibadesse andsid aga samal aasta suvel Spoletos „Dei due Mondi”  ja “Maggio Musicale Fiorentino” festivalil antud unustamatud soolokontserdid. Sellest ajast saadik on Petrušanski esinenud Itaalias, Soomes, Rootsis, Suurbritannias, Saksamaal, Prantsusmaal, Belgias, Austrias, Šveitsis, Tšehhis, Ameerika Ühendriikides, Ungaris, Jaapani, Iisraelis, Egiptuses, Mehhikos, Tšiilis, Taiwanil, Hong Kongis, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Austraalias. Ta on plaadistanud firmadele Melodia, Art & Electronics, Symposium, Fone’, Agora ning Dynamic and Stradivarius. Viimase egiidi all ilmus 2006. aastal Petrušanski esituses kogumikplaat D. Šostakovitši kõikide klaveriteostega.

Sooloesinemistele lisaks on Petrušanski esinenud Peterburi Filharmooniaorkestri, Venemaa Riikliku Sümfooniaorkestri, Tšehhi Filharmooniaorkestri, Berliini Riigikapelli, Santa Cecilia Akadeemia orkestri, Helsingi Linnaorkestri, Moskva Kammerorkestri, Euroopa Kammerorkestri ja Leedu Kammerorkestri solistina selliste dirigentide juhatusel nagu J. Ferencik, M. Atzmon, V. Fedossejev, E.-P. Salonen, V. Gergiev, A. Lazarev, P. Bellugi, V. Jurowski, S. Sondeckis, A. Nanut, R. Abbado, M. Šostakovitš, Lu Jia ja D. Kitajenko.

Petrušanski on ka innukas kammermuusik tehes koostööd selliste suurepäraste artistde ja ansamblitega nagu Leonid Kogan, Miša Maiski, Dmitri Sitkovetski, Valeri Afanasjev, Cecilia Gasdia, Borodin-kvartett ja Berliini Filharmoonikute keelpillimängijaist koosneva kvartetiga „Philharmonia Quartet Berlin“.

Lisaks osaleb ta rahvusvaheliste klaverikonkursside žüriides ning tegeleb aktiivselt ka pedagoogitööga. 1975-1979 õpetas ta Moskva Konservatooriumis, ent on viimasel ajal pühendunud peamiselt meistrikursuste andmisele. 2014. aastal omistati talle Firenzes pedagoogilise töö eest  “Accademia delle Muse” nimeline auhind. 1990. aastast on ta õpetanud Itaalias Imola rahvusvahelistel klaverikursustel „Incontri col Maestro”, kus tema õpilasteks on olnud Federico Colli, Ingrid Fliter, Sofia Guljak, Olga Kern jpt.