AGE JUURIKAS | KLAVER

Posted on

Age Juurikas on orkestraalse ja sugestiivse esitluslaadiga soolopianist ning kammermuusik, kes ühendab endas Euroopa ja Venemaa klaverimängu traditsioone. Samuti on ta kirglik pedagoog, kellel on õpilasi nii Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kui Tallinna Muusika- ja Balletikoolis.
Ta on esinenud soolokontsertidega ja kammerkoosseisudes mitmete eesti ja välismaiste tuntud interpreetidega pea kõikjal Euroopas ja Põhja-Ameerikas ning soleerinud mitmete orkestrite ees solistina (sh ERSO, TKO, PLO , Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Leedu Riiklik Sümfooniaorkester, Ukraina Rahvuslik Akadeemiline Sümfooniaorkester). Ta on teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Neeme Järvi, Kaspars Putniņš, Arvo Volmer, Risto Joost, Kaspar Mänd jpt.
Age Juurikas on pärjatud mitmete väärikate auhindadega nii Eesti kui rahvusvahelistel konkurssidel. Samuti on ta pälvinud mitmeid mainekaid tunnustuspreemiaid Eestis nagu näiteks “Neeme Järvi nimeline preemia” 2003 ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia “Age Juurikas kui aktiivne ning isikupärane solist ja ansamblipartner” 2014. aastal. 2023. aastal pälvis ta Eesti Interpreetide Liidu Aastapreemia. 2018 aasta alguses ilmus temalt debüütalbum “The Soul of Fire”, mis pälvis Aasta Kammer- muusikaalbumi tiitli.
Age Juurikas alustas muusikaõpinguid 4-aastaselt Tallinna Muusikakeskkooli eelklassis. Lõpetanud sama kooli 1998 prof Toivo Nahkuri klaveriklassis, suundus ta edasi Eesti Muusika- ja Teatrivakadeemiasse ja jätkas õpinguid prof Peep Lassmanni juhendamisel. Samaaegselt õpingutega Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias täiendas ta end vahetusüliõpilasena Helsingis Sibeliuse akadeemias (prof Liisa Pohjola ja prof Matti Raekallio juhendamisel) ja Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis (prof Kalle Randalu juhendamisel). 2003–2007 õppis ta Moskvas Tšaikovski-nimelises konserva- tooriumi aspirantuuris prof Vera Gornostajeva ja tema assistentide Sergei Glavatskihi, Darja Petrova ning Maksim Philippovi juhendamisel. Olulise õpetaja ja nõuandjana on tema kõrval olnud ka prof Matti Reimann.
Age Juurikase lemmikrepertuaar pärineb XX sajandi I poolest, huvitub ka kaasaegse muusika esitamisest ja teeb koostööd mitmete heliloojatega. Oma kontserdikavasid kujundades on ta püüdnud ujuda vastuvoolu – mitte jääda klassikaliste paljumängitud teoste raamistikku vaid leida oma kavades alati koht värskemale ja vähemesitatud muusikale.
Ta on osalenud mitmetes suuremahulistes kaasaegse muusika projektides, nagu Grisey “Vortex temporum”, Stockhauseni “Mantra” ja Toivo Tulevi klaverikontserdi “Nada” ja Tatjana Kozlova-Johannese klaverikontserdi “Blow your house down” esiettekanne. Age Juurikas on salvestanud ERR arhiivi kõik Mart Saare klaveriprelüüdid, Skrjabini ja Albénize klaveriteoseid ning erinevates koosseisudes uuemat eesti kammermuusikat. Alates aastast 2017 on Age ERP artist.
Age Juurikas on klaverifestivali “Eesti Klaverisuvi” algataja ja kunstiline juht.