KRISTĪNE BLAUMANE | TŠELLO

Posted on

Läti noorema generatsooni küllap üks nimekaimaid tšelliste Kristīne Blaumane on sündinud Riias ning õppinud lisaks J. Vītolsi nim. Läti Muusikaakadeemiale ka Guildhalli Muusika- ja Teatrikoolis Londonis. Mitmekülgse muusikuna on ta esinenud nii solisti kui kammermuusikuna pea terves maailmas olles üles astunud kõigi kodumaiste orkestrite ning Londoni Filharmooniaorkestri, Amsterdami Sinfonietta, Chicago Linnaorkestri, Kremerata Baltica, Britten Sinfonia, Leedu Kammerorekstri, Dalarna Sinfonietta jpt solistina. Aukartustäratavalt pikk ja uhke on ka tema kammermuusikapartnerite nimekiri, kust võib leida selliseid maailma  muusikaeliiti kuuluvaid interpreete nagu Isaac Stern, Gidon Kremer, Yo Yo Ma, Juri Bašmet, Leif Ove Andsnes, Janine Jansen, Julian Rachlin, Dmitri Sitkovetski, Bruno Giuranna, Miša Maiski, Nikolaj Znaider, Tatjana Grindenko ja Oleg Maisenberg. Koos on esinetud Lockenhausi, Gstaadi, Salzburgi, Verbier’, Baseli, Jerusalemma, Utrechti, Spitalfieldsi, Cheltenhami, Aldeburghi, Homecomingu ja Crescendo festvalidel.

Klassikalisele muusikale lisaks mängib Kristīne meelsasti ka kaasaegset repertuaari ning on seepärast olnud paljude uudisteoste, sh Dobrinka Tabakova, Kristaps Pētersonsi, Pēteris Plakidise ja Artjom Vassiljevi tšellokontsertide esmaesitaja. D. Tabakova ECMi egiidi all ilmunud debüütplaat, millel Kristīne soleerib, jõudis Suurbritannia klassikalise muusika edetabelis teisele kohale ning võitis Grammy auhinna. ECMile lisaks on ta plaadistanud ka firmadele Onyx, Quartz ja BMG.

Kristīne on pälvinud Läti Filharmoonia poolt välja antava „Aasta Noore Muusiku“ tiitli ja võitnud Läti televisooni „Alternativa“ konkursi, Carmeli rahvusvahelise konkursi, heategevusfondi „Help Musicians“  ning Lord Mayori auhinna. Kahel korral (2005 ja 2007) on talle omistatud ka Läti kõrgeim riiklik preemia, Suur Muusikaauhind.